Apati Nedir?

Dostoyevski “Evet insan her şeye alışabilir, ama nasıl olduğunu bana sormayın” sözü bir ironi içermekle birlikte, insanın kabaca her şeye alışabildiğini söyler. ‘Apati nedir?’ sorusunu biraz bu bağlamda inceleyelim isterseniz.

İnsanlar hayatlarında can sıkıcı ve sarsıcı olaylarla karşılaşabiliyorlar. Bunların bazısı şok etkisi yapabilir. Sarsıntının bu ilk evresinde de belli tepkiler gösterir. Çünkü anormal bir duruma karşı anormal tepki gayet normal bir davranıştır. Belli bir süre sonra ise şok edici unsurların dehşeti belli ölçüde ortadan kalkar.

İnsanın karşılaştığı sarsıcı durumlar, daha çok sevdiği ve özlem duyduğu alana yönelik olursa akut bir sorun olabilmektedir. Kişi olayın bu yönüne karşı aslında nefret duymakta ve bundan etkilenmektedir.

Kişi karşılaştığı sarsıcı olay veya olaylardan sonra aslında farkında olmadan etrafında koruyucu bir kabuk geliştirir. Bu durumda ‘apati’ dediğimiz bir nevi duygu yitimi veya körelmesi ortaya çıkar. Aslında kişi burada hissetmeyi göze alamadığı duygularını köreltmektedir.

Her ne kadar ‘apati’ sevimsiz bir olgu gibi gözükse de belli zaman ve şartta insanı koruyucu özelliği de olabilmektedir.

 

Kendi Limanlarımızı Oluşturmak

 

İnsanların hayatlarında karşılaşacakları zorluk ve sıkıntılı özellikle sarsıcı dönemlerde etraflarındaki dehşet verici dünyadan kopup, iç zenginlik ve manevi özgürlüklerini barındırdıkları,  özel ve sadece kendilerine ait dünyaya, kendi limanlarına çekilebilmelidirler.

Bu limanda sükuna erdikten, gerekli enerjisini topladıktan sonra yine keşmekeş ve koşuşturma dünyasına çıkacaksa böyle çıkmalıdır.

Bunu özellikle zengin entelektüel alt yapıya sahip, düşünen, fikreden ve bunun lezzetli, keyifli acısını hisseden, duyarlı insanlar daha çok yapabilmektedirler.

‘Lezzetli, keyifli acı da nasıl olurmuş?’ Özellikle fikir sancısı çeken ve büyük bir üretme arzusu olan insanlarda görünürde bir çile çekilse de bundan keyif alındığı gerçektir. Bizim acı olan biberden lezzet almamız gibidir bu durum.

Apatiyi belli durumlarda korunma duvarı ve koruyucu zırh olarak görüp o şekilde de dış dünyadaki motivasyonumuzu kaybetmezsek zararlı olmaktan çıkartabiliriz.

Neticede kendimizi dinlemek için çekilebileceğimiz limanlar sürekli kalınacak yerler değildir. Okyanuslara er geç açılmak gerekmektedir. Sağlık ve esenlik ile kalın.

Apati Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir