Başarı Cumhuriyeti; Güçlükler ve Okumak

Ali İhsan Çimen’in kaleme aldığı Başarı Cumhuriyeti kitabının ikinci bölümünün özetini aşağıda bulabilirsiniz;

 

Güçlükler insanın gerçekten ne olduğunu meydana çıkaran şeylerdir. (Epiktotes)

Olumsuz dil kalıpları yerine olumlu dil kalıpları kullanmak gerekir. “Korkmayacağım” yerine “sakin ve rahatım” gibi.

Yolunuza sorunlar çıkarsa bunlara direnmeyin en güçlü olabildiğimiz zamanlar esnek kalabildiğimiz zamanlardır.

Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz. (Franz Kafka)

Siz bir bardağın yarısını boş mu dolumu olduğunu düşünene kadar ben onu sattım 😀 (Bir Girişimci)

Yavuz Sultan Selim develere yüklettiği kütüphanesini yanından ayırmıyordu. Şehzadelik döneminde 3 saate indirdiği uykusuyla, günde 8 saatini kitap okumaya ayırmıştı.

Lenin Marx’ın kitabını dondurucu Sibirya’da bin kez okurken…(biz nelerle meşgul oluyoruz)

Yalanlamak ve reddetmek için okuma, inanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma, konuşmak ve nutuk içinde değil. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku. (Bacon)

Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcıların hikayelerini dinlemek zorundayız (Afrika atasözü)

Bir öğrencinin öğretmene dünyanın 7 harikasını, Artemis Tapınağı, İskenderiye Feneri, piramitler vesaire yerine bence yedi harika; görmek, duymak, dokunmak, tatmak, hissetmek, görmek ve sevmek demesi çok güzel.

Hint masalına göre kedi korkusundan devamlı endişe içinde yaşayan bir fareye büyücü acır ve onu kedi yapar. Ama sonra fare olan kedi köpekten korkar. Endişe içinde bu sefer Kaplan yapar. Ama bu sefer Avcı’dan korkar sonunda büyücü sıkılır, sende sadece bir farenin yüreği var korkak ve cesaretsizsin der yardım etmez

İnsanların çoğu Sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için. Düşünmekten korkuyor sorumluluk getireceği için. Konuşmaktan korkuyor eleştirilmekten korktuğu için. Unutulmaktan korkuyor dünyaya bir şey vermediği için ve ölmekten korkuyor aslında yaşamadığı, yaşamayı bilmediği için. (Shakespeare)

Huzur hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükun bulabilmesidir.

Eğer senden sokakları süpürmen istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı gibi veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpür. Süpür ki yerde gökte herkes burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin. (Martin Luther King)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir