Beynimiz ve Dört Dalga Boyu

Beynimiz dört farklı etkinlik düzeyinden oluşur. Bunu beyin dalgalarının Beta, Alfa, Teta ve Delta frekansları olarak değerlendirebiliriz.

Bu dalga frekansları Hz:Hertz denilen saniye başına düşen devir sayısı ile ilişkilidir. 1 Hz saniyede bir devir, 1 Mhz ise 1.000.000 devirdir. En küçüğünden en büyüğüne kadar olan frekans aralığı, 0.5 Hertz olan en derin uyku hali Delta’dan, 30 Hertz olan en uyanık Beta düzeyine kadar olan bir yelpazede seyreder.

Tam bilincin olduğu ilk bölüme Beta adı verilmektedir. Beynimizin bu bölümü her gün yaklaşık 16 saat çalışır ve temel görevi bedenin kalp atışı, nefes alma, böbrek faaliyetleri, sindirim gibi yaşamsal fonksiyonlarını düzenlemektedir.

Beta düzeyinin, ya da gerçek bilincinin yüzde yetmiş beşi yaşamımızın bedensel görevleri için çalışır. Dolayısıyla bizim bilinçli düşüncelerimizle bilincin yalnızca yüzde 25’i ilgilenir.

İkinci bölüm bilinçaltı belleğine karşılık gelen ve bizim hipnozla ilgilendiğimiz Alfa düzeyidir. Alfa düzeyinin faaliyetlerine hipnoz, meditasyon, bedensel geribildirim, hayal kurma doğal uykuya geçiş ve uyanma örnek olarak gösterilebilir. Hipnoz ise uyku hali değil beynin doğal bir durumudur ve hipnoz halindeyken bilincimiz tamamen açıktır.

Zihinsel faaliyetlerin bir sonraki bölümü Teta olarak adlandırılır. Bu bölüm hafif uyku sırasında faaliyet gösteren bilinçaltının bir parçasıdır. Bilinç kavramı uyanık olma, bilinçaltı ise uyanık ve farkında olmama halidir.

Son düzey derin uykuya karşılık gelen Delta olarak adlandırılmaktadır. Bilinçdışı bellek en çok bu düzeyde istirahat eder. Telkinler duyulamaz ve bu durum her gece yaklaşık 30 ila 40 dakika sürer.

Sabah uyandığımızda doğal hipnozdan yani Alfa boyutundan bilince yani Beta boyutuna geçmiş oluruz. Gece uykuya daldığımızda Beta’dan, alfaya, doğal hipnozdan sonra Teta’ya yani hafif uykuya daha sonra Delta’ya yani derin uykuya, Deta’dan sonra da Alfa ya geçeriz ve bu döngü böyle kendini tekrar eder durur.

Beynimiz ve Dört Dalga Boyu” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir