Çocuk Tarafından Eğitilmek!

Çocuk doğurmak, çocuk yetiştirmek, bir çocuğu a dan z ye eğitmek ve daha nice tanımlar anneliğin insanların kafasında oluşan klasik tanımları. Fakat bir süredir bu tanımlamaların yanlış olduğuna dair şeyler okuyup dinlemeye başladık. Bütün yeni tanımların yanında annelik birazda “bir çocuk tarafından eğitilmek ve geliştirilmek” demek değil midir?

Başka bir ifade ile  ‘Annelik’ ; doğum yaptıktan veya bir çocuğu sahiplendiğiniz, annelik yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren ömür boyu süren aktif  bir öğrenme ve deneyimleme sürecidir. Sahibi olduğunuzu zannettiğiniz bir varlık tarafından ince ince yönlendirilir her gün her saat bir şeyler öğrenirsiniz anneliğe dair.

Çocuğunuz doğduğu an; anneliğin hissini öğrenmekle başlar serüveniniz.  Dünyadaki hiçbir şeyde öyle bir koku, öyle bir huzurun olmadığını deneyimlersiniz. İlk dönemler bebeğiniz, sizin kapasitenizi ispatlamaya çalışırcasına sizi zorlar.  Mesela uykusuzluğa dayanamam tezinizin asılsızlığını ispatlar size. Aslında gerektiğinde ne kadar güçlü fedakar, yetenekli ve sabırlı olabileceğinizi görmek sizi bile şaşırtabilir. Bir çocuk bebeklik döneminde en aciz en sevimli halleriyle sizi, anneliğin ilerleyen yıllarına hazırlamaya başlamıştır bile.

Bebeğinizin ağırlığının aşamalı olarak artması mesela… Doğduğunda 3-3,5 kg civarı olduğundan kolayca taşırsınız. Sonra kilo alır yavaş yavaş ve siz antremana  3-3,5 kilo ile başladığınızdan dolayı çok zorlanmaz ve çocuğunuz 8-10 kiloya ulaşsa bile kucağınızda el bebek gül bebek devam edersiniz anneliğe. Gün içerisinde önce sizin elinizi ayağınıza dolayıp var gücünüzle çırpındırtıp, fiziksel ve psikolojik olarak bittim dediğiniz bir noktaya getirip sonrada  gözünüzün içine bakıp sadece gülümseyerek tüm negatif duygularınızı ve tüm yorgunluğunuzu yok edebileceğini gösterir size. Bir annenin yorgunluğuna, tükenmişliğine, sinir bozukluğuna en iyi gelen ilacın çocuğunun gülümsemesi olduğunu öğrenirsiniz..

Hastalandığında o güzel varlığa özel bir hemşire oluverirsiniz. Dudaklarınız bir ateş ölçer olmayı öğreniverir adeta. Alnına kondurduğunuz bir buseyle ateşin ciddiyeti konusunda fikir edinip müdahalenin seyrini belirlersiniz.

Size yaratıcı tarafından emanet olarak verilen bu özel insancığın ne zaman uykusunun geldiğini ne zaman acıktığını ne zaman hastalanacağını  çok rahat sezebilir hale gelirsiniz. Ve yine onun en çok neyi yemekten hoşlandığını, uykuya en güzel ne şekilde geçebileceğini hatta hastalığı en kolay ne şekilde atlatabileceğini en iyi siz bilebilirsiniz . Onun için en özel anne sizsinizdir. Zaman zaman her şeyine yetişmeye çalışmak yorduğundan bu durum can sıkıcı yada yorucu gibi görünse de içten içe bir varlığın en özeli vazgeçilmezi olmak ayrı bir tat verir insanın ruhuna, kıymetli hissettirir. Anneliğin o tarif edilmez lezzetini böylece öğrenmiş olursunuz.

Annelik serüveninde çok çeşitli aşamalardan geçtikten sonra öyle bir aşamaya gelinir ki, ‘kendisi gibi bir bebeğe nasıl annelik yapılır’ ı öğrettikten sonra  kendisi gibi bir çocuğa, bir ergene, bir gence nasıl yaklaşılır adım adım öğretir. İyi bir anne olmak iyi bir öğrenci olmak gibi öğreticimizi iyi takip etmekle bağlantılıdır. Sadece onun ruhuna kulak vermek onun neye ihtiyacı olduğunu iyi anlamak gerek.  Elbette bu süreçte kusursuz olamazsınız. Bu sebeple profesyonel ya da kusursuz anne olmak gibi bir şansımız olamaz. Annelik zaten profesyonel olarak yapılamaz. Ama merak etmeyin, genelde ruhuyla temas halinde olan bir annenin ufak tefek hatalarını tolere edebilecek yetiye sahiptir çocuklar.

Yaşam boyu adım adım tanırsınız çocuğunuzu. Her çocuğunuz farklıdır üstelik. Fıtratı, duygu dünyası,  algılama şekli. Bu nedenle birinci çocuktan sonra evet ben anneliği tamamen öğrendim artık uzmanım diyemezsiniz. Aynı yaklaşımla davrandığınız farklı çocuklarınızın farklı tepkiler verebileceğini görürsünüz. Hepsi ayrı bir renk ayrı bir dünyadır ve onları baskıyla tek tip insan haline getirmeye çalışmaksa onlara yapılabilecek en kötü şeydir.

Netice olarak diyebiliriz ki; çocuklarınızın  kendilerine nasıl annelik yapılacağı konusunda size verdiği ipuçlarını iyi değerlendirebilmek her biri için ayrı ayrı anne olmayı başarabilmek annelikte izlenebilecek en güzel yoldur. Her çocuk yaratılışı itibariyle, fıtratıyla, ruhi donanımlarıyla, fiziki yetileriyle farklıdır ve dolayısı ile her çocuğa olunması gereken annelik şekli farklıdır. Bu yüzden lütfen çocuğunuzun sizin gözetiminiz de yetişmek üzere tarafınıza emanetenen verilmiş kıymetli bir insancık olduğu farkındalığı ile size anneliği öğretmesine izin verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir