Eskimeyen Değişim ve NLP

1970’li yılların başında Richard Bandler ve John Ginder ile yaptığı ortak çalışmalarla NLP denilen yaklaşımı geliştirdi.

Bandler Eskimeyen Değişim kiitabında NLP’nin temellerinden bahsetmektedir. Kitap üç bölümden oluşuyor. 1-Üstesinden gelmek, 2- Atlatmak 3-Erişmek.

İnsanlar iyi sorular sormaya başladıklarında kafalarının içinde iyi resimler oluşur. Eğer iyi resimler oluşturursanız iyi duygular elde edersiniz. “Bugün ne kadar eğlenebilirim? Bugün ne gibi güzel şeyler öğrenebilirim?” gibi sorular sihirli ve sizin günlük yaşamlarınızda işinizi kolaylaştırıcı katalizör sorulardır.

Bandler, çalışmalara başladığı sırada psikiyatristlerden karşılaştıkları en zorlu problemlerin ne olduğunu sorar. Onlardan aldığı cevabın genellikle “Fobiler” olduğunu gördü.

Bu yüzden yaklaşımına insanlara fobilerini yenme konusunda yardımcı olmak noktasında başladı.

İlerleyen zamanlarda, aynı yaklaşımın başka sorunlar için de işe yaradığını zaman içinde gözlemledi.

Bandler ‘Eskimeyen Değişim’ kitabında, en başarılı terapistlerin bazı sırlarını keşfetmiş ve onların yeteneklerinden oluşan bir model yaratmıştır. Bu yöntem Meta Model olarak adlandırılmaktadır.

Meta Model insanların o sırada bilgiyi nasıl işlediklerini bulmaya yönelik soruları sormanın bir yoludur.

İnsanların nasıl düşündüklerini öğrendiğinizde onlara düşünme şekillerini nasıl değiştirebileceklerini öğretebilirsiniz.

Yeni bir şekilde düşündüğünüzde, yeni şeyler yapmaya ve yeni şeyler hissetmeye başlarsınız.

Fobisi olan birine korkmamasını söylemek yetmez. Korkuyu neyin yok ettiğini ona öğretmek zorundasınız.

Eğer bir şeyin aptalca olduğunu fark eder ve ona gülüp geçer onu durdurup yerine daha etkin bir şey koyarsanız hayat daha güzel bir şekilde etrafınızda bahar esintileri oluşturur.

Düne bakabilir ve bugün daha iyi bir insan olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bu iyileşme sadece çok küçük bir miktar bile olsa bu halen doğru yolda olduğunuzun bir göstergesidir.

Bandler’in inşa ettiği NLP dünyası çerçevesinde sonraki yazılarımızda görüşme dileği ile esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir