Esrarengiz Yaşam ve Sırlı Cümleler: Milton Erickson

Milton Erickson, modern medikal hipnozun babası olarak bilinen bir isimdir. ‘Bay Hipnoz’ olarak da anılmaktadır. 1902 de doğmuş ve 17 yaşında polio atağı geçirmiş ve hayatından ümit kesilmişti. 3 günlük komadan felçli olarak çıktı. Bu halde geçirdiği süreyi insanların kelimeleri nasıl kullandığı jest ve mimikleri gözlemleyerek geçirdi.

Hipnotik dil kalıpları kavramının kökeni varsayımlardan oluşur. Bu sözlerin ardında ise gizlenen asıl niyettir. Örneğin; ‘Ek mesai yapmaya başlamadan önce bir şeyler yiyelim olur mu?’

Burada kişinin mesai konusunda çalışacağı varsayılmaktadır. «Olur mu?» ise yönlendirme tekniğidir ve karşınızdaki insan genellikle buna onay verecektir.

Amaç; belirsiz ve muğlak dil kalıplarını kullanarak, karşıdaki insanın bilinçdışı kaynaklarına erişmektir. Bilinçaltına ulaşan mesaj daha etkilidir. Hipnotik dil kalıpları eğitimi kişinin analitik zihnini hızlı bir şekilde geçip bilinçaltına komut gömmemizi sağlar.

Birçok Hipnotik dil kalıbı vardır. Bunlardan birkaç tanesini şöyle özetleyebiliriz.

ZİHİN OKUMA:

Karşınızdaki insanın düşünce ve hislerini bildiğinizi iddia etmenizdir. «Hepinizin gözündeki başarma arzusunu görüyorum» , «Bu konudaki merakınızı anlayabilirim» , «içinizde nasıl bir şaşkınlık yaşadığınızı görebiliyorum»

ÖZNESİZ VURGULAMALAR:

Değer yargılarını ve belli mottoları öznesiz vurgulamaktır. «Dürüstlük en büyük kazançtır» , «ve ümit etmek ne güzeldir» , «Evet, bunun böyle olması daha iyi»

SEBEP-SONUÇ:

Neden sonuç/etki ilişkisini belirlemektir. «Eğer bu konuda sabır gösterirsen engeli aşacaksın» , «bu konuya azimle başlaman durumunda güzel bir etki bırakacaksın», «Bu konuda özverili olduğun için başarıyorsun»

ORANTILILIK:

Denkleştirmelerin yapılmasıdır. «Sen daha fazla eşine duyarlı oldukça o da sana olacaktır» , «Daha fazla anlayış daha fazla huzur demektir», «Daha fazla sevgi gösterdikçe daha fazla sevgi alacaksın»

ÖNKABULLER-VARSAYIMLAR:

Ön varsayımları cümlede kullanmaktır. «Erken uyuduğun için ne kadar dinç olduğunu fark ettin mi?» , «Yeni iş kurallarımızın iş yerinde ne kadar olumlu karşılandığına dikkat ettiniz mi?»

GENELLEMELER:

Genelleyici sözcükleri cümlede kullanmak. «Ve hiçbir kimse bu kuralın dışında değildir» , «Sen ümidini korursan bunun kesinlikle gerçekleşeceğini bil», « ve her öğrendiğimiz, büyük bir geçmişin emeğini taşır»

BİR NEBZE GEREKLİLİK:

Olanaklılık ve zorunluluğu hissettirmektir. «Öğrencinin sınavı en iyi şekilde kazanması için bu program girmesi gerekiyor» , «Bu adımdan sonra öğrenebileceğini bilmelisin», «İnsanın bir okuma sürecine girmesi gerekir»

FİİLİ SÜRECİ İSİMLEŞTİRMEK:

Fiiller zamanda dondurularak isimlere dönüştürülür. «Kendi içine yolculuk, dışa yolculuğunda sana güç verecektir» , «Senin öğrenme sürecin seni çok güzel noktalara taşıyacak»

FİİLİN EKSİK BIRAKILMASI:

Kelimelere eklenmiş kısa sorulardır. «Ve bunu yapabilirsin değil mi?» , «Tabii ki bunun gerçekleştirirsin değil mi?», «Bu işin yarı bırakılması herkesi üzer değil mi?»

EKLEME SORULAR:

Karşıdakinin cümlenin eksik anlamını bulması sağlanır. «Ve bunu anlayabilirsin, başarabilirsin…» , «Senin…yapmanı istiyorum», «Bunu…ortaya çıkarmanı istiyorum»

BASİT SİLMELER:

Basit silmeler bazı olguları ifade etmemektir. «Sen hissedebilir ve hissettirebilirsin…» , «Sen ilgi duydukça..»

Bir sonraki makalede kalan cümle kalıplarında buluşmak üzere…

 

Esrarengiz Yaşam ve Sırlı Cümleler: Milton Erickson” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir