Oto Hipnoz Nedir?

Oto hipnoz esasen bir insanın kendi kendisini, seçtiği bir konuda hipnotize etme durumudur. Tabii ki oto hipnoz uygulaması tam olarak klasik bir hipnoz uygulaması gibi değildir. Ama bundan elde edilecek faydalar, istenilen bir davranışın sürekli olarak sağlanabilmesi için oto hipnozu çok önemli bir yere oturtmaktadır.

Telkinler hayatımızın hemen hemen her anında ve her yerinde vardır. İşte burada önemli olan insanın olumlu telkinleri hayatında ön plana çıkarması ve olumsuzlar için ise daha dikkatli olmasıdır. Telkinler hayatımızı yönlendiren zincirin en başında yer alır. Telkini bir düşünce bir fikir olarak da değerlendirebiliriz. Telkinler daha sonrasında inanışlara dönüşür. Buna bağlı olarak hisler ortaya çıkar. Hisler ise tutumları meydana çıkartır. Tutumlarda nihayetinde davranışları oluşturur. Bu sıralamayı aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

Hipnoz daha önce “Bilinçdışının Harika Dünyası ve Hipnoz yazımızda anlattığımız gibi; “bilincin odaklanması neticesinde, eleştirel faktörün yani sanal duvarın aşılıp, seçtiğimiz telkinin kabulüdür” Dolayısıyla oto hipnozda da kişi kendisini hafif bir transa almakta ve seçtiği telkini kendisine vermektedir.

Biz farkında olmasak da hayatımızın hemen hemen her anında gerek iç konuşma ile gerekse dışarıdan gelen telkinler ile kendimizi programlarız. Kendimizde daha sonra gelişecek davranışları da pekiştirici unsurlar ile kuvvetlendiririz. Bu nedenle negatif pekiştirici unsurlardan uzak kalmak gerekmektedir. Örneğin Sigara içme alışkanlığı varsa bunu pekiştiren iş çıkışı bir yerlerde bir şeyler içme gibi bir pekiştirici unsurun ortadan kalkması lazımdır. Kilo sorunu olan birisinin ise kendisini şeker ile ödüllendirmesi negatif bir pekiştirici unsurdur.

Bunun yanında ise motive edici içten veya dıştan bireyin olumlu dürtüsünü oluşturmaya Cesaretlendirme denir. Örneğin bir kişi işyerinde “Haftalık satış hedefine ulaşma dürtüsü” için, içten “kendi kendine telkin; günlük satış planları hazırla” ve dıştan da “şirket satış müsabakaları” ile cesaretlendirilebilir.

Genel ve Yeni Davranış İçin Oto Hipnoz

Oto hipnoz ile yapılan telkinler temelde; “Genel İçin Verilen Telkinler” ve “Yeni Davranış İçin Verilen Telkinler” olarak ikiye ayrılır.  Genel için olanlarda genel ifadeler kullanılabilirken, davranış ile ilgili olanlarda ise spesifik, ölçülebilir ifadeler önemlidir. Mesela “Her gün saat 23:30 da yatağıma yatıyorum. 20 dakika kitap okuyorum. Zihnimi dinlendiriyorum. Bilgimi artırıyor uykuya dalıyorum”.

Olumlu telkinler bilinçli olarak verilir, amaca yöneliktir, istenilen sonucu kapsar ve zorluklardan kaçınır. Örneğin bir satış temsilcisi kendi kendisine telkin vermek istiyorsa; “Her Pazartesi sabah saat 7:00 da satış planını hazırlıyorum. Bunun sonucunda 10 tane ek müşteri ile görüşüyorum” pozitif olumlu bir telkindir.  Aynı şekilde başka bir misal verecek olursak; bir basketbolcu “Her topu potaya attığımda sakin, rahat ve kontrollüyüm” gibi bir telkin verebilir.

Olumlu telkinlerin; olumlu, basit, inanılabilir, ölçülebilir, şimdiki veya geniş zamanda olması ve ödüllendirici olması önemlidir. Örneğin her gün sabah saat 6:00 da 15 dakika egzersiz yapıyorum ve kendimi sağlıklı ve güçlü hissediyorum” diyebiliriz. Oto hipnozu, kendi kendimize kullanmak, bize kendimizi rahat hissetmemiz ve istediğimiz davranış kalıpları için muazzam bir kaynak olabilecek bir araçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir