Post Hipnotik Telkinler

Hipnotik transtaki insana hipnoz sonrasında yerine getirmesi için direktifler verilmesine “Post Hipnotik Telkin” denilmektedir.

 

Analjezi(bilinç kaybı olmaksızın ağrı yitimi), anestezi, gece uyurken idrarını kontrol etme ve benzeri post hipnotik telkinler hipnozla yapılan tedavilerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır

 

Bu nedenle hipnozla tedavi de post hipnotik telkinlerin oldukça önemli bir yeri vardır. Bazen de tedavi edilmek istenen insanların, hipnoza girip girmedikleri konusunda şüpheleri gidermek içinde post hipnotik telkin yapılabilmektedir.

 

Post hipnotik telkinler derin hipnotik trans durumundaki insana hipnozdan çıktıktan sonra söylenen zamanda veya belirlenen bir olaydan sonra gerçekleştirilmesi istenilen eylemlerin telkin edilmesi ile oluşturulur

 

Örnek vermek gerekirse, “hipnozdan çıktıktan sonra benim her ‘iyi misin?’ diye sorduğumda cüzdanına bakacak ve benden 10 bin TL isteyeceksin.  Bunu neden yaptığını bilmeyeceksin Bu senin için yapman gereken tamamen normal bir davranış olacak. Bunu asla unutmayacaksın. Fakat bunu benim sana hipnoz esnasında söylemiş olduğumu hatırlayacaksın. Ancak ben ‘nasılsın’ deyince hipnoz sırasında sana telkin ettiğim için benden 50 milyon istediğini, bunun bir şaka olduğunu hatırlayacaksın. Bu durumu da hipnoza girdiğinin bir delili olarak kabul edeceksin. Bundan çok hoşlanacaksın”. şeklinde bir post hipnotik telkin verebilirsiniz.

 

Bu şekildeki bir post hipnotik telkin den sonra uyandırılan insanların büyük çoğunluğu, siz her ‘iyi misin?’ dediğinizde cüzdanlarına bakacak ve sizden 50 milyon isteyecektir. Niçin böyle yaptığı sorulacak olursa bu davranışın da bir gariplik olmadığını, bunun gayet bir normal davranış olduğunu söyleyecektir. Fakat siz ‘nasılsın?’ deyince bütün her şeyi hatırlayacak, büyük olasılıkla durumu biraz mahçup karşılayacaktır.

 

Benzer şekilde verilecek telkinlerle, bireyin adını farklı hatırlaması ya da sayı sayarken herhangi bir rakamın unutularak sayı sayması ve benzeri pek çok şey yaptırılabilir.

 

Bu noktada akla şu sorunun gelmesi doğaldır; verilecek post hipnotik telkinlerle kişiye uyandıktan sonra istemediği bir şey yaptırılabilir mi?

 

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, kişilerin inançlarına değer yargılarına ters düşecek bir telkini en derin hipnotik translarda bile kabul ettirmeniz mümkün değildir.

 

Örneğin, derin hipnoza aldığınız bir adama “şu bankayı soy” deseniz, bunu yerine getirmeyecektir. Israr ederseniz hipnozdan da çıkacak ve hatta aynı kişi tarafından bir daha transa bile alınamayacaktır.

 

Benzer şekilde bir kişiye gidip birini öldürmesini söylerseniz ya da, kendi çocuğunu yaralanmasını söyleyecek olursanız bunu yerine getirmeyecektir.

Bununla birlikte normal uyanıklık halinde telkin etmek ve asla yaptırmayacağız bazı eylemleri rasyonalize ederek yaptırmak olanaklı olmaktadır. Daha açık bir ifadeyle telkinle yapmasını istediğiniz şeyin, kişinin psikolojik savunma mekanizmaları ile ters düşmeyecek bir şekilde sunarsanız, bu kez telkini yerine getirecektir.

 

Bu noktada akla gelebilecek bir başka soruda konunun etik/ahlaki yönü ile ilgili olacaktır. Bu da konunun oldukça çok tartışılan yönüdür.

 

Örneğin zaten psikopat kişiliği olanlara hipnozla cinayet işletilebilir mi? ya da işlenmiş cinayetler hipnotik telkinlerle rasyonalize edilerek başkalarına cinayeti kendisinin istediğini kabul ettirmek mümkün müdür? Hipnotik telkin ile bir insana herhangi biriyle evlenmeyi kabul ettirmek mümkün müdür?

 

Burada hemen şunu açıklamak gerekiyor ki, herhangi bir insana kendi yapısında olmayan herhangi bir davranışı hipnozla da olsa yaptıramazsınız

 

Çünkü hipnoz sırasında her insanın transı yaşayan, kendisini gözleyen ve hiçbir şekilde bertaraf edilemeyen bir gizli benliği daha vardır ki, o hipnozu yaşayan insanın kişilik bütünlüğünü korumaktan ve bu bütünle ters düşen durumlarda kişiyi otomatik olarak hipnozdan çıkarmaktadır. İnsanın bu tarafını atlatmak mümkün olmamaktadır.

 

İyi ki de böyledir. Bu nedenle hipnoz etrafında koparılan fırtınanın çoğu hipnozun yapısı tarafından zaten bertaraf edilmektedir.

Kaynak: Yabancı Bildiğimiz Dostumuz Hipnoz-Celalettin Uzuner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir