Sinestezi Nedir?

Sinestezi, beynimizdeki sinirsel hatların bazen karışması durumunda, farklı duyuların verilerinin birbirine karışması durumudur. Terim olarak duyuların beraber algılanmasını ifade eder.

Örneğin bu sorunu olanlar 6 rakamına baktığında, onu çürümüş bir elma gibi koktuğunu düşünebilir. Renklerin kokusu olduğunu hissedebilirler. Tatların ise seslerini duyabilirler. Görsel bir imge ile herhangi bir sesi, tat ya da hisle zihinlerinde ilişkilendiriyorlar.

Gördüğümüz şeylerin tadı olur mu? Sinestezi durumunu yaşayan insanların gördükleri bilgiler, beynin görme bölgesine gitmesi gerekirken tat alma bölgesine giderse işte bu durumda görülen şeylerin tatları da alınmış olur.

Çoğunlukla yaşanan durum ise siyah beyaz yazılan harflerin renkli olarak algılanmasıdır. Ramachandran ve ekibi yaptıkları araştırmada, beyinde harf ve rakamların şekillerini algılayan bölge ile renkleri algılayan bölge arasında çapraz bağlantıların olabileceğini söylemiştir.  Bu sebeple, bu kişiler harf ve rakam görse, ona karşılık gören renkleri de görebilmektedir.

Nüfusun yaklaşık %4 lük bir kesiminin sinestezi olduğu düşünülmektedir.

Sinestezi sanatçılara daha farklı derinlik katmaktadır. Nobel ödüllü fizikçi ve besteci Richard Feynman (1918-1988), Besteci ve yazar Vladimir Nabokov gibi birçok tanınmış ve sanatçı ve bilim adamı sinestezinin kendilerindeki olumlu özelliklerini kullanmışlardır.

Goethe ise, dünyayı nasıl gözlemlediğimiz ve sanrıları nasıl oluşturduğumuzla ilgileniyordu. Onun için bunlar “Newton’un fiziğiyle değil; beynin henüz bilinmeyen işlevlerinin açıklanmasıyla” öğrenilebilecekti. Bu tezini de “görsel sanrı nörolojik bir gerçektir” ifadesi ile açıklıyordu.

Dünyanın en tanınan sinestezi algısı olan kişisi ise Daniel Tammet’tir. Onun TED’deki konuşmasının linkini aşağıda bulabilirsiniz. Esenlik ve sağlık ile.

https://www.ted.com/talks/daniel_tammet_different_ways_of_knowing?language=tr#t-18362

 

Sinestezi Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir