Sorunların Verdiği Acıyı Yapıcı Hale Evirmek

“Az Seçilen Yol” kitabının yazarı Dr. Scott Peck’e göre; sorunlar yüzünden zihinsel ve ruhsal olarak gelişiriz. Acı veren şeylerin öğrettiğine yönelik Benjamin Franklin’den bir söz ile başlar kitabına.

Bunun için bir nevi disiplin sürecinin başlaması gerektiğini ifade eder. Bunu yaptığımızda da nasıl acı tahammül edileceğini görmüş oluruz.

Peki disiplin adını verdiğimiz bu bir dizi araçla, acıyı yapıcı bir hale dönüştürmek nasıl mümkün olmaktadır. Bunu dört biçimde başarabiliriz;

1-Hazzın ertelenmesi

2-Sorumluluğun kabullenilmesi

3-Kendini gerçeğe adamak

4-Dengeleme

Bunların her biri acıdan kaçmak için değil yüzleşmek için kullanmamız gereken araçlardır.

Hazzı erteleme, yaşamda karşılaştığımız olumsuzlukların bizde oluşturduğu kederi, yine karşılaştığımız hazla birlikte harmanlamadan önce acı ve kederle yüzleşmek ve hazzı artıracak biçimde programlama sürecidir.  “Zevki Erteleme-Marshmallow Deneyi” ise bunun çocukluktan gelen insan davranışlarımızı göstermesi açısından çok önemlidir.

Bunun dışındaki her bir düşünce “şimdi eğlen bedelini daha sonra öde” düsturu ile hareket eder.

Sorumluluktan kaçma düşüncesi ise karakter bozukluğu ile ilgisi olabilecek bir nevi marazdır. Nevrotik insanlar iyi ebeveynler olabilirler. Bunlar sorumluluk alabildikleri halde karakter bozukluğu olanlar asla alamazlar. Nevrotikler sadece kendilerini mutsuz ederken, karakter bozukluğu olanlar herkesi mutsuz ederler.

Bu nedenle psikiyatristler bir insanda karakter bozukluğu tanısında en önemli gösterge olarak “sorumluluktan kaçma” bulgusunun bariz olup olmamasına bakarlar.

Kendini gerçeğe adamak adımına gelirsek; dünya ile başa çıkmak istiyorsak, onun gerçeğini de o kadar berrak görebilmeli ve kendimizi gerçeğe adamalıyız. Bu berrak görme dolaylı olarak bizi daha da donanımlı yapacaktır.

Yolumuzu bulmak için nasıl navigasyonlarımızı sürekli güncelliyorsak bu gerçekliği sürekli görecek şekilde kendimizi güncellemeliyiz.

Sorunlarımız varsa bu biraz da haritalarımızın, yani navigasyonlarımızın yanlış olmasından kaynaklanmaktadır.

Esnekliğimizi sağlayan dengelemeyi de bu adımlarla birlikte yaptığımızda, yaşam yolculuğunda ne kadar çok ileri gidersek, o kadar çok sevinç ve ölümü birlikte deneyimleyebilir ama bunların hepsinden de ruhen güçlü ve tekamül etmiş olarak çıkarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir