WHHIMP: Psikolojik Semptomların Fiziksel Nedenleri

‘Bir Psikiyatrist’in Notları’ kitabında Garry Small, psikolojik rahatsızlıkların fiziksel nedenlerinin ne olabileceğine ilişkin bir kısaltma bulduğunu söylemektedir. Sizde karşılaşılan psikolojik semptomların fiziksel nedenlerinin ne olabileceğine ilişkin bu kısaltmayı günlük hayatınızda kullanabilirsiniz.

WHHIMP; Harflerin her biri hezeyanın tıbbi nedenlerinden birinin baş harfidir.

W:Wernicke ensefalopatisi. Yani alkol kullanımından kaynaklı beyin hasarı

H:Hipersensitif(aşırı hassas) krizin (aşırı yüksek tansiyonun beyne kan akışında akut düşüşe neden olması)

H:Hipoglisemin: Kan şekerinde dengesizlik

I: Intrakraniyal(kafa içi) inme, tümör, kanama, kafa içi lezyonlar

M:Menejit: Beyin ve beyni saran zarın enfeksiyonu. Belirtisi ise boyundaki sertliktir.

P: Zehirler, uyuşturucular vs.

Small hastalarıyla çalışırken, psikolojik sorunların hem fiziksel hem de zihinsel açıklamalarından yola çıkarak ve sorunları konuşma terapisiyle birlikte ilaç tedavisi ile aynı anda, yani eklektik denilen çeşitli yaklaşımları bir arada kullandığını ifade etmektedir.

Psikiyatristlerin bazen hastaları iyileştiren değil, onların zihnini ele geçiren akıl dedektifleri olarak görülmesini istemez. Bu noktada günümüz psikiyatristlerini “Ah şu modern psikanilistler yok mu? Dünyanın parasını alıyorlar insandan. Benim zamanımda beş mark’a Freud’un kendisi tedavi ederdi sizi. On marka hem tedavi eder hem de pantolonunuzu ütülerdi” alıntısı ile eleştirmektedir.

Psikiyatrist ve nörobilimci olmanın sadece mesleki değil, aynı zamanda kişisel bir yolculuk olduğuna inandığını söyleyerek özellikle bu mesleği yapanların göz önünde bulundurmaları gereken çok önemli bir hususa dikkat çekmektedir.

Sonraki makalede, örneklerle bazı psikolojik semptomların fiziksel karşılıklarını, kitapta anlatılan konular çerçevesinde özetlemeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir